Skip to main content

Čo je to litografia a akú má hodnotu? (neoceniteľné MÚDRO)

„Narazila kosa na kameň.“, „Má srdce ako kameň.“ alebo „Kto do teba kameňom, ty do neho chlebom.“ Ktoré z týchto zľudovelých výrazov si nikdy nepoužil?

Žijeme na kamennej planéte, na litosférických doskách, čo znamenajú svet.

Drzo by som poopravil tvoju predstavu z Biblie, že človek bol umiesený zo zeme/blata. Veď sa predsa vie, že aj tá zemina je vlastne z väčšej časti kamenného pôvodu. Možno aj preto vieme strúhať kamennú tvár, zatvrdnúť na kameň a hodiť kameňom oveľa ďalej a presnejšie ako tým chlebom.

Existujú ľudia, čo na kameň maľujú. Pračlovek v jaskyni, starodávni majstri, súčasní výtvarníci a dokonca sme si to niektorí skúsili aj v koronadobe, kde sa tvorilo na ploské okrúhliaky, ktoré mali potešiť toho, kto ich nájde v tráve. Ak sa chceš pochváliť svojim dielom pošli nám foto tvojho „rozradostneného“ kameňa, radi uverejníme.

 

Čo je litografia?

Grécke základné slovo „lithos - kameň“ a „grafein - písať“ v podnadpise, ti naznačí, že by mohlo ísť o niečo tvorivé.

Stará technika tlače, ktorá bola vynájdená Aloisom S. v 18-tom storočí, nebola určená primárne pre krásno, ale skôr praktickú tlač čohokoľvek.

Postupne sa do tejto metódy tlače z plochy zamilovali aj výtvarníci ako napríklad Goya, Ingres a v našich končinách, asi všetkým známy Alfons Mucha. (Zdroj: Wikipédia) (Ak sa chystáš do Prahy, určite nevynechaj jeho výstavu v Obecním dome – neoľutuješ.)

 

alfons mucha litografia

Zdroj: GOOGLE

 

Základom je úplne povrchom rovný a hladký litografický kameň na ktorý sa kreslí/maľuje prevažne litografickou ceruzou a tušom.

 

 

Vhodný kameň – vápenec sa ťaží prevažne v Bavorsku a jeho rozmery sú rôzne a môžu byť aj prekvapivo veľké. (viď zmienený Alfons Mucha).

Princípom je vzájomné odpudzovanie mastnosty a vody. Pokreslené miesta priťahujúce farbu sa obtláčajú o kameň a zanechávajú stopu na špeciálnom litografickom papieri.

Kumšt spočíva hlavne v časovej náročnosti, kde sa výtvarník v podstate nemôže pomýliť a tiež vo farebných vrstvách – ich počte, ktoré sú dané konečnou želanou farebnosťou. Špeciálne pri sútlači musí byť výtvarník precízny a znalý, aby sa dielo podarilo pre neho v uspokojivom výsledku.

Od komplikovanosti tlače, jej detailov a počte farebných vrstiev závisí aj dĺžka tlače, ktorá sa môže pre autora natiahnuť na niekoľko dní v litografickej dielni.

Ak ťa to zaujalo pozri si video z našej partnerskej dielne v pražskej Říční.

 

 

Dielní s technikou kameňotlače je u nás, rozumej Československo ako šafránu.

Na Slovensku nevieme o žiadnej, ktorá by poskytovala priestor našim výtvarníkom, aby si to mohli aspoň skúsiť a v Čechách sa dajú litografické dielne spočítať na prstoch jednej ruky.

Daný stav hlavne na Slovensku spôsobuje aj to, že sa hlavne mladí výtvarníci a grafici púšťajú do tlačí digitálnych, tlačenými priamo z počítača. Pomer ceny a výkonu patrí tiež medzi rozhodujúce faktory.

Nebudem hodnotiť, či je to zlé, alebo dobré, ale mne osobne tam chýba taký ten remeselný fór a vôňa farby zmiešaná so zážitkom, ako sa postupne obraz tvorí a objavuje. Pribúdajú na ňom vrstvy a grafika ožíva.

Kde je vôľa tam je aj chuť. Ten kto chce vycestuje a skúsi si techniku starých majstrov, určite neoľutuje.

 

Litografia 69

Spolu so všehokultúrnikom, bezbrehým milovníkom a amatérskym (to tvrdí on) znalcom umenia a zároveň mojim kamarátom Mišinom sme založili projekt #litografia69.

 

Čo nás k tomu viedlo?

Mišo lakonicky a komicky tvrdí, že hlavne túžba prerobiť ale ja s ním úplne nesúhlasím. Za veci, ktoré potešia oko a dušu sa oplatí zaplatiť. Viedla nás k tomu hlavne vášeň k výtvarnému umeniu a idea spolupodieľať sa na projekte, ktorý nezostarne.

 

Ako to funguje?

Oslovujeme prevažne výtvarníkov/maliarov, ktorí kameňotlač nerobili vôbec, alebo pár krát a veľmi dávno. Nájdete tak u nás vzácne kúsky, ktoré sa už nikdy nezopakujú. (Princíp litografie na rozdiel od iných techník umeleckej tlače je to, že matrica, v tomto prípade kameň sa po tlači zmyje a vybrúsi – t.j. už nie je šanca tlač zopakovať.) Dávame šancu aj mladým umelcom, ktorí si to chcú skúsiť, a zatiaľ sú všetci nadšení. Napríklad taký progresívny MIO – Ondra Michálek si litografiu zamiloval tak, že po prvej, druhej príde iste aj tretia.

 

 

Koho konkrétne sme oslovili doteraz?

Starých, významných a hodnotných borcov, grafikov a výtvarných mlaďasov, proste príjemňákov s ktorými je v dielni fajn. Menovať ich v poradí by nemuselo byť správne a na abecedu si netrúfam. Mrkni na náš instagram/facebook (klikni), verím, že ťa niektorí z nich osloví a jeho litoška sa ti zapáči.

 

 

Koľko toho vyprodukujeme?

To uvidíme, ale ak sa pýtaš koľko kópií je z jedného motívu od jedného výtvarníka tak odpoviem že československým zvykom je od 50 do 100 (sem tam viac). U nás je to len číslovaných a signovaných 69 kusov.

 

Prečo 69?

No lebo je to fajn číslo. Už som o ňom pred časom písal TU.

 

Čo s tým chceme ďalej robiť?

Tešíme sa, že techniku litografie šírime aj na Slovensku, kde je na trhu so slovenským výtvarným umením táto technika a tlač naozaj úzkoprofilová.

Tešíme sa, že nás oslovení majstri neodmietajú. Dostať na kameň a ukradnúť čas skúsených výtvarníkov, nie je vôbec jednoduché.

Tešíme sa, že popri tlačiach, pri ktorých sa snažíme byť osobne, sa môžeme ďalej vytešovať, pokukať, posedieť a mudrovať.

Tešíme sa aj rozmeru, možno trošku prízemnému že kameňotlače pre nás predstavujú hodnotnú investíciu aj do budúcna. Nebudeš nám veriť,ale vieme sa podeliť. :-) Ako? Pozri Insta/FB je to tam vyjadrené v číslach. (Ceny od 96 EUR)

 

Je litografická tlač skutočne dobrou investíciou?

V prvom rade je dobrým originálnym darčekom za prijateľnú cenu. Určite si už bol v stiuácii, že tvoj súrodenec, otec, mama, dobrý priateľ má sviatok, okrúhliny a nevieš, čo mu doniesť. Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že aj tí ktorí nemajú k umeniu blízko sa kameňotlači potešia a určite ju nikdy nikam nezahodia. Ba práve naopak, zavesia si ju domov aj so spomienkou na darcu.

V druhom slede je kameňotlač, ako originálny doplnok aj pre teba, ktorý ťa teší a zdobí ti stenu -  je súčasťou tvojho bytia. V našom životnom priestore hlavne v Čechách existuje mnoho zberateľov litografíí. Za mňa lepšie a hodnotnejšie, ako zbierať lego, pohľadnice, alebo servítky, ale proti gustu...

Či je aj dobrou investíciou v zmysle nárastu predajnej ceny po čase? Za nás určite ÁNO. Všeobecne sa dá povedať, že čím je tlač staršia tým cennejšia. Samozrejme v prípade zámeru investovania je tiež niekoľko z ciest.

Buď dať na meno známejšieho výtvarníka, ktoré je „zárukou“ do budúcna, alebo si staviť na výtvarníka, ktorý by mohol „preraziť“. V tomto prípade máš šancu za relatívne nízku cenu dostať v budúcnosti násobné zúročenie. A keď ti tip nevyjde? Nestojí to veľa a vždy to máš doma.

Inak o tomto som už zbytočne pomudroval aj TU.

Že tu navádzam aby si projekt, výtvarníkov podporil a kúpil si niečo? Si bystrý. No poviem ti hlavne to o čom som už písal aj TU, nekupuj si určite nič, pokiaľ sa ti to nepáči a nepoteší ťa.

Pridávam sem odkaz na náš FB a Instagram. Pokukaj posúď. Je to zaujímavé však?

#Ďuro

 

Pridajte komentár