Skip to main content

Videohra Kuba alias odkaz od hada ?

18.9.2020 Havana, Kuba

Začnem situačne, pracujem na Kube, bývam v Havane na takej farme za mestom. Máme kvôli celosvetovej „pandémii“ obmedzenia pohybu. Pracujem v potravinárstve tak máme pridelené také špeciálne značky, volá sa to Via Libre a iba autá s týmito značkami môžu cirkulovať po meste. Dnes má priletieť kolega zo Slovenska, popresúvali mu let tak, že príde asi o 4 hodiny neskôr.

 

18.15

Pred 3ma dňami som zistil, že kartička Via Libre, ktorú používam má červený rámik a to znamená, že by som ju mal používať iba na pracovné účely s pohybom do 19tej hodiny.

Som celkom bystrý napadlo ma či nebudem mať problémy ak pôjdem vyzdvihnúť kolegu mojím autom o 23.00. Volám našej Viceprezidentke, vysvetľujem situáciu. Tá volá prezidentovi spoločnosti na kubánskej strane, ten volá na Ministerstvo poľnohospodárstva.

18.25 mi  volajú, že riešenie je také, že si vymeníme Via Libre kartu značku s prezidentom Rumových závodov. Mám ísť tam a tam, ale musím to stihnúť do 19.00. Prezliekam sa , beriem kľúče, vypínam nedovarenú večeru. Keď nasadám do auta hovorím Činovi (hospodár na farme) „počuj Čino , táto Kuba, to je živá videohra, tu plníš misie, zbieraš kľúče, z levelu do levelu“ .Kýval hlavou a smial sa. 

Na dohodnuté mesto som prišiel 18.58, kubánec poznamenal, že som to stihol na čas, hovorím , že pracujem v logistike, musím chodiť na čas. S novou kartičkou Via Libre so zeleným pásikom sa vraciam naspäť. Prechádzam prázdnou Havanou, ľudia musia byť vnútri v domoch, všetko je prázdne, pred búrkou, šedé, staré domy podfarbujú ponurú atmosféru. Cítim sa ako... ... ako vo videohre.

 

23.00

Som na letisku a čakám kolegu, čas vypĺňam písaním , počúvam bachatu. Nakoniec po hodine čakania nasadáme. Zaveziem ho  na vstupné testy a potom na apartmán kde strávi karanténu. Všetko sme mu cez deň pripravili, skontrolovali. Vraciam sa na Farmu.

 

03.00

Prichádzam k bráne, zvnútra sa snažím otvoriť roletové vstupné vráta. Nič. Svetlo na ceste svietilo, búrka nebola, elektrina by mala byť. Nič. Rozoberiem diaľkový ovládač, skontrolujem baterky, všetko v poriadku. Skúšam. Nič. Vystúpim z auta a pozriem do vnútra. Celá farma v tme. Keďže som nateraz na farme sám, prejdem cez malú bránku a vojdem dnu. Budím Čina prvý krát túto noc. Naviguje ma k dízlovému generátoru. Vraví mi čo mám ako stlačiť. Nič. Skúšame to 4 krát, vraví, že sa to nestalo ešte musí to ísť. Nejde. Vraví, že príde. Nájdem si 2 vanilkové veľké sviečky, zapálim si ich na verande, pijem prvý dvojitý rum. Farma v tme pôsobí desivo, ako asi všetko. Vnímate  iba zvuky , fantázia dotvára obrazy. Volá mi kolega z apartmánu, že mu nejde voda a klíma. Vravím, mu že  sme to osobne všetko skontrolovali, apartmán sa čistil, musí ísť voda. Nejde. Nehádam sa . Aj mne má ísť elektrina a generátor a nejde. Zasmejeme sa, že toto keď niekto nezažije tak nepochopí. Kuba vás naučí pokore, musíte sa len vydýchať a hľadať riešenie aj tam kde nečakáte, že by mohol nastať problém. Tak ako vo..... videohre.

04.00

Sedím a čakám, rozmýšľam, zrazu baf a všetko sa rozsvietilo ako  som nechal pred odchodom. Volám Činovi, že nemusí chodiť. Idem si preparkovať auto, ktoré je stále vonku pred bránou. Otváram malé bočné dvere na plote.

Keď chcem vstúpiť a prejsť nimi, neviem prečo ale nespravím krok vpred ale vzad. Cítim niečo zvláštne na ramene, inštinktívne sa oženiem rukou, pribuchnem dvere, otvorím ich. Dívam sa na zemi na polmetrového mŕtveho hada. Bol asi schovaný navrchu dverí, ak by som išiel vpred a nie vzad padol by mi za krky. Tým, že som ho striasol som mu dostal hlavu do pántov a zlomil som mu väzy. Trochu ma strasie. Fotím si ho, nohou ho posúvam ďalej na cestu.

Preparkujem auto , sadám si na terasu  nalievam druhý  dvojitý rum.

had

04.30

Rozmýšľam o hadovi,  keď tu zrazu počujem húkanie a nad hlavou mi preletí biela sova.

Biela sova na Kube? Všeličo by som tu čakal, ale bielu sovu nie. Po 10 minútach preletí ďalšia.  To už mi nedá a zavolám majiteľovi farmy či to je normálne, že nad farmou vidím lietať sovy. Chvalabohu mi potvrdí , že áno , že ich tam už videl a dokonca si myslí, že je to párik. Rozprávam mu čo som zažil a pýtam sa ho či si nemyslí, že táto Kuba je  jedna živá videohra. Žije tu už niekoľko rokov a so smiechom mi potvrdzuje, že je to jedna z najťažších videohier na svete , horšia už môže byť iba vesmírna a je o nej j knižka, čínske sci – fi  od autora Temného lesa.  Hlavne mi radí aby som hlavne zostal pri zmysloch a nedal to moc cez alkohol. Počúvnem ho  a idem si naliať tretí dvojitý rum.

 

05.00

Vbehnem hore na záchod keď sa vraciam dole, oči mi padnú na 2 knihy na poličke, ktoré mi tam nechal kolega pred 2 mesiacmi pred odchodom na Slovensko.  Liou Cch – Sin VZPOMíNKA NA ZEMI a TEMNÝ LES. Niekedy žasnete nad tým, ako vám zrazu veci začnú zapadať do seba aj bez toho aby ste sa o ne čo i len trochu pričinili.

Náhoda? Neexistuje. Všetko sa deje pre niečo.  Ja viem, že dnes už spať nepôjdem. Kolega mi písal, že hady niekedy predstierajú smrť aby sa zachránili. Idem pozrieť či tam je ten môj dolámaný. 

Nie je tam. Zmizol. Ale je tam žaba. Díva sa na mňa zvodne ako  Marilyn Monroe.  Odolám, nepobozkám. To už by bol aký level. Level z Videohry?

zaba

06.30

Dám si ranný bazén, voda pôsobí uvoľňujúco, vidím ako sa rodí ráno brieždením, počujem kohúta. Chcem odísť o 7mej aby som mohol vymeniť moju požičanú zelenú značku za červenú, idem  hore dám si sprchu.

Keď zídem dole do kuchyne , dám si kávu zoberiem kľúče a idem k autu. Keď chcem otvoriť veľkú rolovaciu bránu dívam sa veľkú dieru a vidím les za farmou. Brána je otvorená dokorán. Hľadám po dvore Čina, jeho auto nevidím, budím ho druhý krát a pýtam sa ho „ Donde estas amigo ?“ rozospatým hlasom mi vraví,  že akurát vstáva a ide na farmu. Pýtam sa ho kto všetko má diaľkové od brány, smeje sa, že iba on a ja . „solamente yo y tu...“ Vysvetľujem mu čo sa stalo, rozhovor jedného čo celú noc nespal a jedného čo prakticky ešte spí.

Myslí si, že som bránu otvoril nejak nechtiac ja, prijímam túto racionálnu teóriu aj keď si nepamätám kedy som to spravil.

 

 

 

07.15

Sedím v aute, nepočúvam nič a rozmýšľam čo sa stalo. Pár krát za posledné hodiny ma napadlo, či nežijeme v živej videohre alebo v holograme.  Naposledy som sa s mojim 13 ročným synom začal o tom baviť no téma mi prišla príliš skoro na jeho vek, no rozmýšľam že pre mojich 41 by to bola téma celkom dobá.

 

Podľa mňa toho hada zožrala tá sova čo mi preletela  ponad hlavu.

 

Možno by ste čakali inú otázku , no ja sa vás spýtam : Čo si vy myslíte o hadovi ?
Ďuro sa zamyslel o Adamovi, Eve a zákonoch Hada tu.

(a inak, ďalšie články odomňa z prostredia Južnej Ameriky nájdete TU a TU)

 

#MubaDRAK

 

 

Pridajte komentár